گزارشی از برگزاری همایش ” اسپرانتو، تفاهم بین المللی و محیط زیست “

گزارشی از برگزاری همایش ” اسپرانتو، تفاهم بین المللی و محیط زیست “

گزارشی از برگزاری همایش ” اسپرانتو، تفاهم بین المللی و محیط زیست “ 150 150 ReTo

در روز یکشنبه دوم اردیبهشت ماه، به ابتکار” موسسه سبز اندیشان” و همکاری و حمایت صمیمانه جناب آقای دکتر سلیمی مشاور محترم فرهنگی و ارتباطات مردمی شهرداری تهران و شهردار محترم منطقه ۱۵ تهران و دفتر روابط عمومی این شهرداری همایشی با شرکت بیش از ۲۰۰ نفر در سالن اجتماعات ساختمان شماره دو شهرداری منطقه ۱۵ تهران برگزار شد و سخنرانان آنان عبارت بودند از:
۱- خانم دکتر زهرا کریمی استاد دانشگاه مازندران و رئیس هئیت مدیره “موسسه سبزاندیشان ” مطالبی را در باره ” موسسه سبزاندیشان، اهداف و چشم اندازها ” را عنوان نمودند  که عمدتا” بر محور چگونگی تاسیس و ثبت این موسسه وفعالیتهای آن در زمینه آموزش و ترویج زبان اسپرانتو دور می زد.
۲- آقای محمد رضا ترابی، مدیرعامل ” موسسه سبزاندیشان ” و عضو هیئت مرکزی سازمان جهانی اسپرانتو ، درباره ”  نهضت جهانی زبان اسپرانتو ” صحبت کردند و در این ارتباط به تاریخ پیدایش این زبان و فعالیتها و نقش آن در جامعه جهانی پرداختند.
۳- آقای غلامرضا آذرهوشنگ، عضو “جامعه پزشکی اسپرانتودانان جهان ” سخنرانی خود را تحت عنوان ” اسپرانتو و گفتگوی تمدنها ” آغاز کردند و طی آن از زبان اسپرانتو، به عنوان زبان صلح، دوستی بین المللی، تفاهم و درک متقابل نام بردند و به جایگاه و نقش تاریخی آن، بویژه در طرد روحیه جنگ طلبی و کینه و عداوت بین ملل گوناگون جهان اشاراتی داشته و به هدف اصلی ابداع آن به عنوان زبانی برای نزدیکی تفاهم آمیز بین المللی و مبارزه با هرگونه تعصب کور و یک جانبه نگری و دعوت به گفتگوی دوستانه و عاری از هرگونه پیشداوری میان مردم ملل مختلف تاکید داشتند و باوری که اسپرانتودانهای جهان از صد سال پیش به این سو به اهمیت گفتگوی تمدنها داشته‌اند سخن رانده و ابتکار جناب آقای خاتمی رئیس جمهور ایران را در این رابطه ستودند.
۴- خانم مهندس صولت، عضو جامعه سبزهای اسپرانتودان جهان، درباره فعالیتهای اسپرانتیستها در اقصی نقاط دنیا صحبت کرده و به ویژه به مسئله جلوگیری از تخریب و انهدام دریاچه آرال اشاره کرده و بر مسئله دفاع از حفظ محیط زیست تاکید داشتند که می‌توان به کمک زبان اسپرانتو و اسپرانیستهای ایرانی، سازمانهای طرفدار حفظ محیط زیست ایرانی با سازمانهای جهانی سبز، بویژه سبزهای اروپا مرتبط شده و از تجارب و کمکهای آن در ایران بهره برد.
۵- آقای مهندس نوروزی مدیرعامل جمعیت آوای سبز، مطالبی را درباره ” اخلاق زیست محیطی” به سمع حضار رساندند و اشاره داشتند به اهمیت این اصول اخلاقی زیست محیطی در حفظ محیط زیست و پاکیزه و سالم نگهداشتن آن.
۶- آقای دکتر معطری مدیر عامل ” جبهه سبز ایران ” نیز سخنرانی خود را تحت عنوان ” ۲۲ آوریل، روز جهانی زمین ” اختصاص دادند و از چرایی انتخاب این روز به عنوان روز زمین و ضرورت دفاع از زمین به عنوان مادر ما که حیات ما در گرو حیات سالم و بشاش آن است یادآور شدند.

پس از سخنرانی ها، جلسه پرسش و پاسخ نیز برگزار گردید و در همانجا به سئوالات وارده، هر یک از سخنرانان ذیربط پاسخ دادند. این همایش که در ساعت ۵ بعدازظهر آغاز شده بود در ساعت ۸ بعدازظهر خاتمه یافت. در این همایش روزنامه نگاران مطبوعات کشور و گزارشگران کانال ۵ صداو سیما نیز حضور فعال داشتند.
آنچه که دراین رابطه لازم به تاکید است، نقش حساس و تعیین کننده شهرداران و شهرداریها مناطق گوناگون کشور در حمایت از سازمانهای غیر دولتی” NGO ” ، به‌ویژه سازمانهای سبز می‌باشد که جا دارد ضمن تشکر از این ابتکار و پیش آهنگی شهرداری منطقه ۱۵ در این راه، از شهرداری ها و فرهنگسراهای دیگر نیز انتظار داشت، به‌نوبه خود این عمل زیبای شهرداری منطقه ۱۵ را دنبال کنند و با کمک سازمانهای غیر دولتی و سبز، به امر توسعه پایدار شهر، و زیبا سازی آن بهمراه تبلیغ و آموزش فرهنگ زیست محیطی دامن زد.

گزارش از: غلامرضا آذرهوشنگ