گزارشی از پنجمین کنگره اسپرانتو ایران

گزارشی از پنجمین کنگره اسپرانتو ایران

گزارشی از پنجمین کنگره اسپرانتو ایران 256 192 surush

کنگره پنجم در تاریخ 23 و 24 فروردین در تهران برگزار شد. در این کنگره 26 نفر از ایرانیان از شهرهای سقز، رشت، کاشان، تبریز، تهران و و چهار نفر از کشورهای تاجیکستان، آمریکا و فرانسه شرکت کردند.

برنامه پس از ثبت‌نام و گرفتن مدارک توسط شرکت‌کنندگان، با پخش سرود ملی ایران و سرود اسپرانتو در ساعت ده صبح شروع شد. سپس نوبت سلام نمایندگان شهرهای مختلف ایران و همین‌طور خواندن بخش‌هایی از پیام‌های رناتو کرستی از ایتالیا و لی جون‌کی از کره بود.

گزارش انجمن و سازمان جوانان، شعرخوانی شعری از شاعر کرد به نام شیرکوو بیکس و سخنرانی آقای صیادپور، برنامه نیم روزه کنگره را تشکیل می‌داد.

سپس طبق برنامه، گل‌گشت خیابان سی تیر تهران شروع شد و همگی با اتوبوس به ابتدای خیابان سی تیر منتقل شدند. در طول مسیر، راهنمای گشت در مورد دیدنی‌های تاریخی این خیابان و جاذبه‌های توریستی آن صحبت کرد که برای شرکت‌کنندگان خارجی به صورت همزمان ترجمه شد. نقشه خیابان و دیدنی‌های آن نیز در اختیار شرکت‌کنندگان، قرار داشت.

روز دوم سخنرانی‌ها، طبق برنامه پیش رفت و سخنرانان به ترتیب بنیامین کفیاچن، صداقت، آنی گرانت، صیادپور، صولت، کوثری و فکری قبل از نهار دسته‌جمعی برنامه‌های خود  را ارایه کردند و پس از نهار نیز بخش دوم سخنرانی آنی گرانت، عمرانی، صیادپور و ممدوحی  و صولت ارایه شد.

چاپ ترجمه اسپرانتوی کتاب “ماهی سیاه کوچولو”، خبری بود که به‌وسیله خانم منیره فهمی، مترجم کتاب، اعلام شد. چاپ این کتاب پس از سی سال کوشش، به نتیجه رسیده است و به همین دلیل موجب خوشحالی اسپرانتودانان شد. طراحی تصاویر کتاب نیز به‌وسیله اقای محمود میربزرگی، از اسپرانتودانان مقیم آمریکا، انجام شده است.

ساعت شش صبح روز25 فروردین، افرادی که برای گلگشت ماسوله ثبت نام کرده بودند، با اتوبوس، عازم ماسوله شدند. گل‌گشت ماسوله با نگاهی به دیدنی‌های این روستای استان گیلان، توضیح ویژگی‌های معماری و جغرافیایی ماسوله به‌وسیله راهنمای گشت، صرف نهار محلی و گرفتن عکس یادگاری دسته جمعی، پی گرفته شد.

نکته جالب این بود که راهنمای گشت، از کوهنوردان حرفه‌ای و محلی منطقه، در حال یادگیری زبان اسپرانتو بود.

برای همه شرکت‌کنندگان در گل‌گشت‌های آتی، چه ایرانی و چه خارجی، دریافت اطلاعات گشت به زبان اسپرانتو، جالب خواهد بود.

 

گالری عکس

خطا: فرم تماس پیدا نشد.