فراخوان مقاله IREK2

موسسه سبزاندیشان، کانون پژوهش و کاربرد زبان بین‌المللی اسپرانتو، افتخار دارد شما را به حضور در ” دومین کنگره زبان اسپرانتوی ایران ” که در روزهای پنجم و ششم شهریور ماه سال ۱۳۹۴ در تهران برگزار می‌شود، دعوت نماید.

شعار اصلی کنگره ” اسپرانتو؛ گفت و گو در گستره گیتی ” انتخاب شده است تا در یک عبارت کوتاه بیانگر نقش اصلی اسپرانتو در برقراری تاهم و دیالوگ متقابل بین افراد گوناگون از تمامی ملل و کشورهای جهان باشد. این کنگره قصد دارد تا علاوه بر معرفی جنبه فراگیر و همگانی اسپرانتو به عنوان یک زبان بین‌المللی، تاکیدی بر آرمان‌گرایانه بودن و ارزش­های والای این دستاورد بزرگ در عرصه ارتباطات باشد و اهداف ذیل را رسالت خود می­داند:.

–         تبادل نظرات

–         شناساندن زبان اسپرانتو

–         تبیین جایگاه اسپرانتودانان ایرانی در جامعه جهانی اسپرانتودانان

–         شناسایی امکانات و قابلیت‌های موجود برای پیشبرد و گسترش کاربرد این زبان

لذا ضمن دعوت از عموم علاقه‌مندان برای شرکت در کنگره، از همه پژوهشگران، صاحب‌نظران و دانشجویان درخواست می‌‌شود تا خلاصه مقالات و دستاوردهای پژوهشی خود حول موضوع فوق را جهت ارائه در نشست‌های تخصصی، به آدرس ایمیل دبیرخانه کنگره (irek@espero.ir) ارسال نمایند.

چکیده مقاله باید به یکی از دو زبان فارسی یا اسپرانتو حداکثر در ۳۰۰ کلمه ارائه شود. در صورت پذیرش مقاله، اصل مقالات باید حداکثر در ۶۰۰۰ کلمه وحاوی خلاصه و اصل مقاله به آدرس ایمیل دبیرخانه کنگره ارسال گردد.  دبیرخانه کنگره از پذیرش مقالاتی که پیش از این به هر نحو منتشر یا ارائه شده اند و همچنین مقالات ترجمه ای معذور است. کمیته داوری در انتخاب مقاله ها آزاد است. خلاصه مقالات در کتابچه کنگره  و متن کامل مقالات در مجله پیام سبزاندیشان منتشر خواهد شد. از ارائه دهندگان مقاله به زبان اسپرانتو تقدیر ویژه به عمل خواهد آمد.

مهلت ارسال خلاصه مقالات:  سی ام فروردین ماه ۹۴

اعلام نتایج کمیته داوری مقالات: سی ام اردی­بهشت ماه ۹۴

ارسال اصل مقالات: سی ام تیر ماه ۹۴

 

محورهای کنگره:

  • نقش اسپرانتو در ارتباطات بین‌المللی، گردشگری، صلح و فرهنگ
  • نقش تاریخی ایران در جنبش جهانی اسپرانتو
  • نقش مقدماتی اسپرانتو در فراگیری زبان‌های دیگر حتی زبان مادری
  • نقش اسپرانتو در رشد و توزیع علوم و فن‌آوری‌ها
  • اسپرانتو به عنوان عرصه ارائه هنرها (ادبیات، فیلم، تئاتر، خوشنویسی، …) در برابر عرصه تبعیض‌آمیز کنونی
  • توان بالقوه اسپرانتو در عرصه رایانه‌ها و اینترنت